Jaka podstawka pod laptopa?
Przegrzanie laptopa może nie tylko być uciążliwe dla użytkownika, ale może stać się również przyczyną licznych usterek, które będą niszczyć komputer, można również utracić niezapisane dane, gdy urządzenie się wyłączy. W trakcie gorących dni można więc stosować specjalne programy, które będą kontrolować temperaturę. Jeśli ta okaże się zbyt wysoka to będzie trzeba zastosować jakieś inne środki.
Ciekawym rozwiązaniem będzie chłodząca podstawka pod laptopa. Taki element nie jest drogi, a może się okazać bardzo przydatny.
Cechy podkładek pod laptopa
Takie podkładki różnią się między sobą przede wszystkim wyglądem. Wiele z nich jest tak projektowanych, że wyglądają jak sprzęt kosmiczny i przygotowywane są głównie dla graczy, którzy sięgają po gadżety do komputera, które otrzymują wyróżniający się wygląd. Raczej powinno się w przypadku takich podstawek unikać drewnianych produktów, szczególnie takich, które nie mają otworów. Drewno wciąga ciepło i tak naprawdę zamiast ułatwić chłodzenie może je utrudnić. Taka podstawka przydaje się np. w łóżku, gdy nie martwimy się przegrzaniem a nie chcemy komputera kłaść na kołdrze.
Ciekawym rozwiązaniem są podstawki z aluminium i plastiku, choć i te drugie mają także skłonność do tego, by się nagrzewać. Pamiętajmy, że aluminiowa podkładka, choć lepsza i bardziej wydajna w zakresie chłodzenia będzie droższa od plastikowych i może nawet kosztować powyżej 100 złotych. Natomiast za gadżet z plastiku zapłacimy nawet mniej niż 10 złotych. Jeśli ktoś może wydać nieco większą kwotę, może znaleźć także podkładki, które mają dwa wentylatory.
Przed zakupem trzeba się jednak upewnić czy laptop ma otwory pod spodem na obudowie. Jeśli tak to trzeba porównać czy nakładają się one z miejscem, gdzie znajdują się wentylatory. W przeciwnym razie wykorzystywanie gadżetu jedynie lekko schłodzi komputer, ale znaczącej poprawy nie będzie. Jeśli nie widzimy podkładki z wentylatorami, tam gdzie mamy otwory wentylacyjne w urządzeniu warto wybrać model, gdzie jest jeden ale większy wentylator, i tym samym ma on dużą powierzchnię działania.
Powinno się także zwrócić uwagę na to jak taka podkładka jest zasilana. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się jej podłączenie przez USB o ile mamy w urządzeniu wolny do wykorzystania port. Trzeba również sprawdzić czy podstawka jest odpowiednia jeśli chodzi o rozmiar, czy ma różne kąty nachylenia, czy głośno pracuje, czy będzie regulacja szybkości pracy wentylatora, czy można ograniczyć generowany szum. Czy jest także świecąca podstawa, czy diody można wyłączyć. Kolorowe światła oczywiście wyglądają efektownie, ale jeśli będą jaskrawe to mogą zacząć przeszkadzać.
Jaka podkładka pod laptopa?
Jeśli chce się wybrać podkładkę, która spełni oczekiwania trzeba określić sobie ile pieniędzy będziemy chcieli wydać, a potem będzie można szukać modelu, który będzie odpowiadał na potrzeby klienta. Pamiętać trzeba, by zwracać uwagę na rozmiar, materiał z jakiego podkładka jest wykonana, to jak jest zasilana, a także na różne szczegóły, które mogą wpływać na to jaki będzie komfort użytkowania takiej nakładki na co dzień.